szalik z golfem, golf pod kurtkę dla dziecka na szydełku

Golf z karczkiem na szydełku – szalikogolf

Co powiecie na szalikogolf? Rozmiar uniwersalny – zarówno dla dziecka jak i dorosłego? Bez szycia, z wykorzystaniem łatwych splotów, z miękkiej włóczki z merynosa?

szakikogolf na szydełku

Materiały:

  • drops Daisy 100 gram (2 motki) – możesz je dostać np. w sklepie Dzianie.pl
  • szydełko 5mm (jeśli robisz ściśle, bo np. masz taki nawyk po robieniu maskotek, koszyków – weź większe szydełko – np. 5,5 mm)
  • igła do chowania nitek i nożyczki
  • znacznik 

Pracę podzieliłam na dwa główne etapy:

  1. Golf – ściągacz z półsłupków nawijanych, przerabianych w tylną nitkę
  2. Karczek – ścieg lniany
Szalik dla dziecka na szydełku krok po kroku
szalikogolf szydełkowy z wełny dla dziecka na szydełku

Golf przerabiamy na szerokość 32 oczek łańcuszka i wysokość 42 rzędów. Następnie składamy na pół i zszywamy wzdłuż krótszej krawędzi. W ten sposób utworzył nam się tunel (który potem będzie docelowo do wywinięcia). 

Kolejnym krokiem jest obrobienie pracy wokół otworu półsłupkami nawijanymi w następujący sposób:

po 1 psł nawijanym w dwóch kolejnych oczkach, po 2 psł nawijane w 8 kolejnych oczkach, po 1 psł nawijanym w dwóch kolejnych oczkach, po 2 psł nawijane w 9 kolejnych oczkach, po 1 psł nawijanym w dwóch kolejnych oczkach, po 2 psł nawijane w 9 kolejnych oczkach, po 1 psł nawijanym w dwóch kolejnych oczkach, po 2 psł nawijane w 8 kolejnych oczkach

W ten sposób zwiększymy liczbę oczek z 42 do 76.

Przechodziny do karczku. Po każdym rzędzie obracamy pracę. Zaczynamy od zrobienia narożnika – półsłupek, 2 oł, półsłupek – w jedym oczku. Następnie kontynuujemy ściegiem lnianym 23 oczka (licząc jako pierwsze oczko, jeden z półsłupków narożnika). W 23 oczku robimy kolejny narożnik (czyli poza półsłupkiem, przerabiamy jeszcze 2 oł i jeszcze jeden półsłupek). Kontynuujemy tworząc drugi bok, przerabiamy ściegiem lnianym 17 oczek (pamiętając, że pierwszy półsłupek jest w narożniku). W 17 oczku robimy znowu narożnik, a potem przechodzimy do trzeciego boku i przerabiamy 23 oczka ściegiem lnianym. ostatni narożnik i 16 oczek ostatniego boku (bok ma 17 oczek, ale ostatni półsłupek jest pierwszym, który zrobiliśmy na samym początku i tworzy narożnik). Łączymy rząd oczkiem ścisłym.

golf z wełny dla dziecka na szydełlku

Karczek będzie się równomiernie rozszerzał przez kolejnych 11 rzędów (łącznie robimy 12 rzędów). Cały czas robimy go ściegiem lnianym, nad narożnikami, przerabiamy narożniki – półsłupek, 2 oł, półsłupek.

Następnie przechodzimy do jednego z rogów i pracujemy nad jednym z dłuższych boków.

Najpierw ściegiem lnianym przerabiamy 10 rzędów (po 47 oczek w każdym rzędzie), a następnie redukujemy ilość oczek w co drugim rzędzie, przez kolejnych 10 rzędów.

Na koniec mamy szerokość 27 oczek.

Na drugim dłuższym boku, postępujemy analogicznie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top