przerabianie pracy szydełkiem

Podstawowe sploty szydełkowe

Sploty szydełkowe to różnorodne techniki wykonywania robótek na szydełku, które pozwalają uzyskać różne wzory, tekstury i struktury. Niektóre z nich są częściej wykorzystywane niż inne, więc możemy zaliczyć je do ściegów podstawowych. Ale nie są nudne! Przykładowo półsłupki możemy przerabiać na różne sposoby, uzyskując w ten sposób zupełnie inne dzianiny.

  1. Łańcuszek – to podstawowy splot, który między innymi, służy do tworzenia na nim kolejnych rzędów w robótkach. To na nim najczęściej stawiamy pozostałe ściegi szydełkowe. Łańcuszek wykorzystywany jest także w ściegu tworzącym siatki, wachlarze, muszelki i inne. Jeśli nie wiesz jak zacząć, zerknij na film–>

2. Magiczne kółko (MR, Magic Ring) to kolejny sposób na rozpoczęcie pracy. Przede wszystkim w pracach w okrążeniach (dywany, serwetki, kwadraty babuni) ale i czasem w dzierganych chustach oraz zabawkach amigurumi. Na filmie jest szybki sposób na MR.

3. Półsłupki – aby utworzyć ten ścieg szydełkowy, zwykle trzeba się wkłuć szydełkiem w następne oczko, przeciągnąć włóczkę, zrobić narzut i przeciągnąć go przez  obie pętelki na szydełku.

ścieg z półsłupków
półsłupki nawijane

4. Półsłupki nawijane (z narzutem) – robimy podobnie do półsłupka, tylko dodajemy narzut przed wbiciem się pod oczko. Czyli robimy narzut, wbijamy się pod oczko i przeciągamy nić (mamy 3 pętelki na szydełku). Robimy kolejny narzut i przeciągamy nitkę przez wszystkie 3 pętelki.

5. Słupki  – przerabiamy podobnie do półsłupka z narzutem. Czyli robimy narzut, wbijamy się pod oczko i przeciągamy nić (mamy 3 pętelki na szydełku). Robimy kolejny narzut i przeciągamy nitkę przez 2 pętelki (mamy 2 na szydełku), kolejny narzut i przeciągamy przez pozostałe 2 pętelki.

W tym filmie znajdziesz szybkie podsumowanie jak zrobić półsłupki, półsłupki nawijane, słupki i słupki z podwójnym narzutem.

Istnieje wiele innych splotów szydełkowych, każdy z nich daje inny efekt i może być spowodowany w różnych typach. Warto poeksperymentować ze splotami, aby odkryć nowe możliwości i stworzyć unikalne projekty.

podstawowe sploty szydełkowe słupek, półsłupek, słupek z podwójnym narzutem

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top